História školy

Základná škola Nobelovo nám. č. 6, Bratislava.

Stránky školskej kroniky Základnej školy na Nobelovom nám. 6 sa začali písať od roku 1988 - ako všetky petržalské školy ani my sa nemôžeme pýšiť dlhou tradíciou, či históriou. Od svojho otvorenia škola však mnohokrát preukázala životaschopnosť a opodstatnenosť svojej existencie. Od svojho začiatku prešla rôznymi štádiami v počte žiakov, zamestnancov, začala si formovať svoju vlastnú tvár. Od malého počtu žiakov pri otvorení, cez obdobie keď počet žiakov kulminoval okolo 1200 až po dnešných cca 440 žiakov. Škola sa za tie roky vyprofilovala na školu so zameraním na výuku cudzích jazykov a je miestom každoročného organizovania obvodného kola olympiády v anglickom jazyku.

V škole sa vyučuje anglický, nemecký a francúzsky jazyk v triedach s rozšíreným vyučovaním od 1.ročníka.V prípade záujmu sme pripravení začať s vyučovaním ruského jazyka a tak pripraviť záujemcov o štúdium ruského jazyka na blízkom gymnáziu, ktoré sa budúceho roku bude špecializovať aj na tento jazyk. Škole nie sú cudzie nové formy vyučovania /tematické, blokové, projektové, environmentálna výchova, zážitkové vyučovanie/ Vo výchovno-vzdelávacom procese uplatňujeme prvky humanizácie a demokratizácie výchovy.//nehodnotíme známkou výchovné predmety na II. stupni, žiakom poskytujeme jedenkrát v mesiaci možnosť byť nepripravený na vyučovanie bez následkov, vedenie školy úzko komunikuje so žiackym parlamentom, v rámci školského klubu detí organizujeme pravidelné tvorivé dielne spolu s rodičmi, poskytujeme individuálnu integráciu deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami/

Dôraz kladieme nielen na vzdelávanie, ale usilujeme sa rozvíjať, skvalitňovať emocionálnu inteligenciu žiakov. Účinným pomocníkom vedenia školy je školský psychológ, ktorý má nezastupiteľnú úlohu pri formovaní interpersonálnych vzťahov v škole. Aktívne a môžeme povedať, že úspešne vedieme žiakov k zapájaniu sa do rôznych projektov rozvíjajúcich tento dôležitý fenomén výchovného procesu a formovania mladého človeka Návštevy domovov dôchodcov, detských domovov, zbierky hračiek, šatstva pestujú v žiakoch pocit potreby poskytovať pomoc a útechu ľuďom, ktorí to potrebujú /prosocionálna výchova/. Za humanitárnu činnosť sme obdržali certifikát UNICEFu -ŠKOLA PRIATEĹSKÁ DEŤOM, Ministerstvom školstva SR nám bol udelený titul ŠKOLA PODPORUJÚCA ZDRAVIE, vydávame školský časopis STOPA, ktorý je pravidelne vyhodnocovaný medzi najlepšími školskými časopismi .

Naša škola nie je skostnatelou inštitúciou držiacou sa zaužívaných metód a foriem práce. Iniciatívne sa zapájame do aktivít, projektov organizovaných pre školy. Okrem vyššie spomínaných sme sa zapojili do projektu INFOVEK. Informatiku vyučujeme vo dvoch perfektne vybavených učebniach, v škole pracuje 6 krúžkov informatiky, ktoré navštevujú žiaci od 1. po 9. ročník V rámci zvyšovania počítačovej gramotnosti vyučujúcich a v snahe umožniť prístup k aktuálnym informáciám sú v škole kabinety vybavené počítačmi s napojením na internet a celoškolskú počítačovú sieť. Projekt SOKRATES, ktorého účastníkmi sme už druhý rok, nám prináša mnohé skúsenosti z partnerských škôl Nemecku, Taliansku, Francúzsku a Rumunsku ako i finančné prostriedky na jeho realizáciu. OTVORENÁ ŠKOLA je najnovší projekt, ktorý má priblížiť školu rodičom i verejnosti. Aktívne zapojenie a príprava kvalitného projektu nám umožnili skvalitniť podmienky v škole inštalovaním suchej sauny, ktorá bude slúžiť žiakom, zamestnancom a rodičom na relax a obnovu telesného a duševného zdravia. V rámci tohto projektu, ktorý má postupne vytvárať zo škôl strediská záujmovej činnosti pracuje v škole v odpoludňajších hodinách 18 záujmových krúžkov.
Rozširovaniu právneho vedomia našich žiakov, o ktoré sa usilujeme už niekoľko rokov každoročne organizovanými besedami s políciou určite prispeje i nový projekt SPRÁVAJ SA NORMÁLNE, ktorý rozbiehame v tomto školskom roku.

Školský klub detí sa systematicky venuje krúžkovej záujmovej činnosti, tvorivým dielňam a rôznym záujmovým aktivitám rozvíjajúcim výchovnú zložku celého výchovno-vzdelávacieho procesu .

Osobitnú kapitolu v živote školy tvoria mimoškolské aktivity žiakov a zamestnancov V súčasnom období v škole aktívne pracuje 18 /!/ záujmových krúžkov ako napr.: 6 krúžkov informatiky, literárny, dramatický stolnotenisový, redakčný, gymnastický, basketbalový, stolnotenisový ,environmentálny, futbalový krúžok roztlieskavačiek a iné. Škola organizuje množstvo športových súťaží, predmetových olympiád, prednášok, kvízov, diskoték, vyhodnotenie najúspešnejších reprezentantov školy, kultúrnu akadémiu pre žiakov a rodičov, výstav a vernisáží, výlety, exkurzie i do zahraničia a pravidelne lyžiarske kurzy pre žiakov siedmych a ôsmych ročníkov, spoločné návštevy divadelných predstavení učiteľov, rodičov a žiakov účinne napomáhajú zbližovaniu školy s verejnosťou.

• Základná škola, Nobelovo námestie č. 6, 851 01 Bratislava
    Nobelovo námestie č. 6